Witamy na stronach projektu Bocian i My

Transmisje on-line z gniazd bocianów czarnych

Bocian czarny online Bolewice w obszarze Natura 2000 - przekaz na żywo w sezonie 2025


Od 2018 roku monitoring on-line obejmował różne stanowiska lęgowe bocianów czarnych:

Puszcza Notecka: Bolewice

Puszcza Notecka: Sieraków
Nadleśnictwo Skierniewice: Wolsztyn
Puszcza Notecka: Wronki

zdjęcie fotopułapki zdjęcie panelu fotowoltaicznego

Poniżej znajduje się opis każdego ze stanowisk lęgowych włącznie z odnotowaniem najciekawszych i najistotniejszych momentów zarejestrowanych przez monitoring oraz kalendarium fenologii lęgów.

Zapraszamy na międzynarodowe Bocianie Forum www.ciconianigra.sk, gdzie ludzie z całego świata śledzą zdalnie losy bocianów czarnych z różnych stanowisk lęgowych. Na forum na bieżąco monitowane i opisywane są zachowania ptaków, ciekawe momenty z ich życia rodzinnego, wędrówki migracyjne, udzielane wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące tego co dzieje się w gniazdach bocianów czarnych nie tylko w okresie lęgowym.

www.ciconianigra.sk


Bolewice, Puszcza Notecka 2022-2023

Przekaz online z gniazda bociana czarnego (Ciconia nigra) w Puszczy Noteckiej to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów i Nadleśnictwa Bolewice. Stanowisko znajduje się w Nadleśnictwie Bolewice na terenie Obszaru Natura 2000 Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry.

Sezon 2023 Skierka i Królewicz

Gniazdo zostało odbudowane przez członków Komitetu Ochrony Orłów 14 marca 2023 roku, ponieważ prawie całkowicie spadło. Kamera została umieszczona przy gnieździe znajdującym się na pojedynczym starym dębie bezszypułkowym przed przylotem bocianów w połowie marca, jednak ze względów technicznych przekaz online nie był możliwy od samego początku. Samiec „Królewicz” powrócił z migracji 21 marca, natomiast już dzień później pojawiła się przy gnieździe Skierka. To stanowisko bocianów funkcjonuje dopiero od dwóch lat. Po raz pierwszy doszło w nim do skutecznego lęgu w tym roku. Samica „Skierka” posiada logger GPS/GSM założony w 2017 roku w Nadleśnictwie Skierniewice w ramach zakończonego obecnie projektu POIS „BocianiMy”.

Imiona piskląt (imiona są przypadkowe, płeć piskląt nie została jeszcze określona):

  • Grzegorz [16L8]
  • Stefan [17L8]
  • Jola [18L8]
  • Darek [19L8]

Kalendarium sezonu 2023 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sezon 2023 Bolek (?)

Przekaz on-line z kolejnego gniazda bociana czarnego Ciconia nigra to efekt współpracy KOO z Nadleśnictwem Bolewice. Kamera została umieszczona na sąsiednim dębie w połowie czerwca 2022r. przez członków KOO za zgodą RDOŚ w Poznaniu. W 2023 roku nie doszło do lęgu. W gnieździe pojawiał się nieregularnie samiec, prawdopodobnie Bolek, ale nie miał partnerki. Co najmniej dwa razy pojawiła się tu także Skierka, która przystąpiła do lęgu 6 km dalej w innym gnieździe z innym samcem - Królewiczem.

Kalendarium sezonu 2022 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sezon 2022 Skierka i Bolek

W gnieździe znalazły się dwa pisklęta samicy Skierki i samca Bolka. W 2021r. Skierka przystąpiła w Nadleśnictwie Wolsztyn do swojego pierwszego w życiu lęgu, który zakończył się sukcesem. Zimę samica spędza regularnie w Grecji nad rzeką Struma w pobliżu Parku Narodowego Kerkini w Macedonii. 4 marca 2022r rozpoczęła migrację wiosenną na północ. Przyleciała do gniazda w Wolsztynie 12 marca, ale nie zastała samca Tytana, który pojawił się przy gnieździe dopiero 30 kwietnia. Dlatego Skierka oblatywała kilka gniazd i 1 kwietnia poznała samca Bolka, z którym przystąpiła do lęgu.

Podziękowania za prace dla zespołu KOO: Darka A., Darka K., Łukasza W., Krystiana K.

Kalendarium sezonu 2022 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sieraków, Puszcza Notecka 2019-2023

Przekaz online z gniazda bociana czarnego Ciconia nigra w Puszczy Noteckiej prowadzony od 2018 roku to jedno z wielu działań zrealizowanych w ramach projektu POIS pn.: „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych” http://bocianimy.pl/ współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt zakończył się 31.12.2020 roku, ale transmisja jest dalej prowadzona przez Komitet Ochrony Orłów. To stanowisko bocianów czarnych na dębie w Nadleśnictwie Sieraków jest zajmowane przez ptaki od 24 lat! Dla bezpieczeństwa lęgów stary suchy dąb został podparty przez członków KOO w 2020 roku specjalną podporą.

W styczniu 2022 roku podczas huraganowych wiatrów dąb z gniazdem bocianów przewrócił się. Miejsce to przez prawie ćwierć wieku zapewniało bezpieczne i skuteczne lęgi bocianom, dlatego członkowie KOO wykonali na sąsiednim zdrowym dębie sztuczne gniazdo, dokładnie na tej samej wysokości, co poprzednie. Ponieważ bocianie gniazda osiągają duże rozmiary i masę do pół tony zastosowaliśmy stalowe podpory i kosz, który wypełniliśmy materiałem naturalnym pochodzącym ze starego bocianiego gniazda.

W 2022r. gniazdo było zajmowane i bronione przez co najmniej jednego samca od 26 marca niezmiennie do 12 sierpnia, kiedy ptak rozpoczął migrację.

Sezon 2023

Wszystkie szczegóły obserwacji monitoringu na gnieździe w Sierakowie były na bieżąco wychwytywane i opisywane na międzynarodowym "Bocianim forum" w temacie "Puszcza Notecka (Notek i Nutka)".Powstał w ten sposób nieprawdopodobnie szczegółowy zapis wydarzeń, które miały miejsce w obrębie samego gniazda jak i w jego bezpośrednim otoczeniu, które również nie dotyczyły tylko bocianów czarnych.

Kalendarium sezonu 2023 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sezon 2022

To stanowisko bocianów czarnych na dębie w Nadleśnictwie Sieraków jest zajmowane przez ptaki od 24 lat! Dla bezpieczeństwa lęgów stary suchy dąb został podparty przez członków KOO w 2020 roku specjalną podporą. W styczniu 2022 roku podczas huraganowych wiatrów dąb z gniazdem bocianów przewrócił się. Miejsce to przez prawie ćwierć wieku zapewniało bezpieczne i skuteczne lęgi bocianom, dlatego członkowie KOO wykonali na sąsiednim zdrowym dębie sztuczne gniazdo, dokładnie na tej samej wysokości, co poprzednie. Ponieważ bocianie gniazda osiągają duże rozmiary i masę do pół tony zastosowaliśmy stalowe podpory i kosz, który wypełniliśmy materiałem naturalnym pochodzącym ze starego bocianiego gniazda. Liczymy na to, że bociany zaakceptują nowe gniazdo oddalone od poprzedniego o około 5 metrów.

Odbudowa gniazda była możliwa dzięki dofinansowaniu z środków Czterech Szpaków.

Kalendarium sezonu 2022 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sezon 2021

W 2019 i 2020 roku lęgi zakończyły się sukcesem (3 młode). Niestety dąb jest zupełnie suchy, a gniazdo bardzo ciężkie i na martwej gałęzi. Kamerę umieszczono na sąsiedniej sośnie. Komentarze z tej puszczańskiej transmisji online z życia bocianów czarnych oraz pozostałe informacje o projekcie znajdują się na profilu beneficjenta głównego projektu, którym jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie

Kalendarium sezonu 2021 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sezon 2020

W 2019 i 2020 roku lęgi zakończyły się sukcesem (3 młode). Niestety dąb jest zupełnie suchy, a gniazdo bardzo ciężkie i na martwej gałęzi. Kamerę umieszczono na sąsiedniej sośnie. Komentarze z tej puszczańskiej transmisji online z życia bocianów czarnych oraz pozostałe informacje o projekcie znajdują się na profilu beneficjenta głównego projektu, którym jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie.

Kalendarium sezonu 2020 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sezon 2019

Gniazdo na dębie w Nadleśnictwie Sieraków jest zajmowane przez ptaki od wielu lat. Gniazdo i stary las w promieniu do 200 m są chronione za pomocą całorocznej strefy ochronnej, gdzie nie prowadzi się żadnych prac. W 2019 roku lęg z sukcesem (3 młode). Kamerę zamontowali członkowie KOO w trakcie lęgu na etapie dużych piskląt 11 czerwca na sąsiedniej sośnie. Komentarze z tej puszczańskiej transmisji online z życia bocianów czarnych oraz pozostałe informacje o projekcie znajdują się na profilu beneficjenta głównego projektu, którym jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie.

Kalendarium sezonu 2019 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Wolsztyn, Nadleśnictwo Skierniewice 2021-2023

Przekaz online z gniazda bociana czarnego Ciconia nigra to efekt współpracy KOO z Leśnym Zakładem Doświadczalnym SGGW w Rogowie i Nadleśnictwem Wolsztyn. Kamera została umieszczona na sąsiedniej sośnie w połowie czerwca 2021r. przez członków KOO za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Sezon 2023

Po raz pierwszy w historii badań ornitologicznych w Polsce nowe gniazdo zostało zlokalizowane dzięki śledzeniu młodej 4-letniej samicy wyposażonej w logger GPS/GSM. Urządzenie założono na pisklę w gnieździe w 2017r. w Nadleśnictwie Skierniewice w ramach projektu BocianiMy w Lasach. Gniazdo znajduje się w Nadleśnictwie Wolsztyn na pojedynczym starym drzewie, leśnym weteranie: dębie bezszypułkowym w wieku 120 lat i obwodzie 320 cm. W 2021r. samica przystąpiła tu do swojego pierwszego w życiu lęgu i złożyła trzy jaja, z których wykluły się dwa pisklęta. Lęg zakończył się sukcesem. W 2022r. Skierka powróciła do gniazda 12 marca, jednak na początku kwietnia zmienia lokalizację i przystępuje do lęgu z innym samcem w innym gnieździe w Nadleśnictwie Bolewice. Natomiast do gniazda w Nadleśnictwie Wolsztyn samiec przylatuje dopiero 30 kwietnia i okupuje je aż do 20 sierpnia, kiedy odlatuje.

Kalendarium sezonu 2023 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sezon 2022

W 2021r. samica przystąpiła tu do swojego pierwszego w życiu lęgu i złożyła trzy jaja, z których wykluły się dwa pisklęta. Lęg zakończył się sukcesem. Pierwsza jesienną migrację rozpoczęła samica w dniu 18 sierpnia, dwa dni po niej samiec, natomiast pisklęta opuściły gniazdo 21 sierpnia. Zimę samica spędziła po raz czwarty w Grecji nad rzeką Struma w pobliżu Parku Narodowego Kerkini w Macedonii. Przebywała przez ten czas w towarzystwie kilkunastu innych bocianów. 4 marca 2022r rozpoczęła migrację wiosenną na północ, po drodze zatrzymała się na krótkie postoje w Serbii, Rumunii i na Węgrzech.

Kalendarium sezonu 2022 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

zdjęcie fotopułapki

Sezon 2021

Gniazdo na dębie w Nadleśnictwie Wolsztyn znajduje się w starym drzewostanie gospodarczym. Nasza samica „Skierka” już w 2020 r. próbowała przystąpić do lęgu w dwóch innych gniazdach oddalonych 20 i 40 km, ale została przepędzona przez stare ptaki. W 2021 ponownie odwiedziła te same dwa gniazda z ub. roku i ostatecznie przystąpiła do swojego pierwszego w życiu lęgu w Nadleśnictwie Wolsztyn ca 300 km na W od miejsca swojego pochodzenia, czyli Nadleśnictwa Skierniewice w Puszczy Bolimowskiej. „Skierka” nie odlatuje do Afryki tak jak robi to większość polskich bocianów czarnych. Pierwszą zimę i część lata spędziła w Turcji nad Jeziorem Suğla w Anatolii, następne zimy w Grecji w dolinie rzeki Struma w Środkowej Macedonii. Ostatnie dwa lata spędzała nad niewielkimi ciekami w Środkowej Wielkopolsce. Dzięki nadajnikowi, który zrzuca pozycje ptaka w interwale co 30 minut wiemy, że samica może latać po pokarm dla piskląt daleko, najczęściej na kilkanaście żerowisk oddalonych około 5, 8 i 40 km od gniazda. W maju średni dystans żerowiska od gniazda wyniósł 22,5 km, natomiast średni dzienny czas żerowania 3,5 godziny. W maju 16 noclegów samica spędziła poza gniazdem w 5 różnych miejscach, z czego 8 razy spała w jednym miejscu w odległości 39,5 km. Na początku czerwcu zaleciała też kilka razy nad rozlewiska w ujściu Baryczy do Odry oddalone aż 60 km! W gnieździe Skierki znajduje się 1 niezapłodnione jajo i 2 pisklęta, coraz częściej zostawiane same przez ptaki dorosłe, które latają po pokarm (ryby). To pierwszy lęg tej pary, więc trzymajmy kciuki, żeby wszystko przebiegło szczęśliwie!

Kalendarium sezonu 2021 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

trochę z historii Skierki:

materiał rejestrowany przez fotopułapkę:

zdjęcie fotopułapki

Wronki, Puszcza Notecka 2018

Transmisja z gniazda bociana czarnego Ciconia nigra z Puszczy Noteckiej. Jest to jedno z wielu działań realizowanych na terenie 47 nadleśnictw Lasów Państwowych w ramach ogólnopolskiego projektu pn.: BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych nr: POIS.02.04.00-00-0154/16, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach konkursu nr 2.4.1/1/2016. Projekt jest prowadzony przez Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie i Komitet Ochrony Orłów.

Sezon 2018

Kamera została założona przy gnieździe w Nadleśnictwie Wronki w połowie marca 2018 r. przed przylotem bocianów. Gniazdo na dębie jest zajmowane przez ptaki od 3 lat, w 2017 r. zaobrączkowano 2 młode, z których 1 był obserwowany podczas wędrówki jesienią we Włoszech, drugi nie wyleciał w ogóle z gniazda i jego szczątki z obrączką znaleźliśmy podczas zakładania kamery. W porównaniu z innymi bocianami, ta para przystępuje zwykle późno do lęgów. Samiec okupował gniazdo od 5 kwietnia: obudował świeżymi gałązkami i wymościł zielonym mchem. W porównaniu z innymi bocianami, ta para przystępuje zwykle późno do lęgów. Samica pojawiła się przy gnieździe 12 kwietnia. Następnego dnia para zniknęła i prawdopodobnie przystąpiła do lęgu w innym miejscu. Niestety ze względu na opuszczenie gniazda przez ptaki transmisja online nie powiodła się.

Kalendarium sezonu 2018 (linki odnoszą do filmów na YouTube i FaceBook):

  • 11/03: montaż kamery przy gnieździe
  • 5/04: powrót samca
  • 10/04: dobudowanie gniazda
  • 12/04: powrót samicy
  • 13/04: opuszczenie gniazda przez parę

zdjęcie fotopułapki